We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IOGEAR GigaLinq Pro 3.1, USB 3.1 Type-C to Gigabit Ethernet Adapter, USB 3.1 (Gen 1) Type C, 1 Port(s), 1, Twisted Pair
SKU
INGM8PB880
by IOGEAR
$36.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Add-On Cards
| Brand Name | IOGEAR |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Depth | 0.8" |
| Device Supported | Computer/Mac/Notebook |
| Height | 0.4" |
| Host Interface (Interfaces/Ports) | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| Length | 6.6" |
| Manufacturer Part Number | GUC3C01B |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Number of Network (RJ-45) Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Product Family | GigaLinq Pro 3.1 |
| Product Line | GigaLinq Pro 3.1 |
| Product Name | GigaLinq Pro 3.1, USB 3.1 Type-C to Gigabit Ethernet Adapter |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Total Number of Ports (Interfaces/Ports) | 1 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
|---|---|
| Brand | IOGEAR |
| UPC | 881317519900 |
| MPN | GUC3C01B |
| Prop65 Warning | This product may expose you o chemicals including styrene which is known to the state of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In