We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IPG 5518USW Sheathing Tape, 50 m L, 48 mm W, Polypropylene Backing, White
SKU
ORG4667994
by ipg
$22.82 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Excellent barrier for drafts around windows and door openings
- Excellent bonding at sub-zero
- Excellent bonding at elevated temperatures
- Excellent vapor barrier
- Multi-purpose construction tape
- Prevents air infiltration
- For permanent seaming and sealing of joints in foam insulation and other sheathing materials
Category: Tapes
IPG s Sheathing tape is designed to be used for permanent seaming and sealing of joints in foam insulation and other sheathing materials. It is used to secure lap edges in house wraps and other vapor barriers, repair rips and tears in roll and batt insulation, construction films and membranes.
| Adhesion Strength | 40in-oz |
|---|---|
| Adhesive Material | Acrylic |
| Backing Material | Polypropylene |
| Color | White |
| Length | 50in |
| Resists | UV Rays Weathering |
| Tensile Strength | 30in-lb |
| Thickness | 0.076mm |
| Type | Contractor-Grade |
| Width | 48in |
| Brand | ipg |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7500 |
| UPC | 077922855186 |
| MPN | 5518USW |

Log In