We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Iron Horse IHD6160V1, 3HP, Single-Stage Comp, 60 Gal, Vertical, 150 PSI, 11.2 CFM, 1-Phase 208-230V
SKU
B1123589
$4,693.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Air Compressors
Thermally protected electric motor with 60 gallon ASME registered tank, easy view oil sight gauge, cast iron compressor minimizes vibration. Individual and removable cylinders, no magnetic motor starter required, pressure switch has on/off control. High efficiency reed valves for maximum performance, efficient heat removal from pulley-fan, sturdy belt guard. Specs: CFM/PSI is 11.2 CFM at 90 PSI, max rated PSI is 150, 208/230V electric motor, dimensions are: 27"Lx20"Wx65"H, weighs 260 lbs.
| Air Flow Rate | 112cfm |
|---|---|
| Dimensions | 27 in L x 20 in W x 65 in H |
| HP Rating | 65hp |
| Includes | 1/2 in Heavy-Duty Ball Valve |
| Material | Cast Iron |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Stages | 1 |
| Pressure Rating | 150psi |
| Tank Capacity | 60gal |
| Tank Type | Vertical |
| Voltage Rating | 208/230V |
| Brand | Wood Industries |
|---|---|
| Weight (lbs) | 274.0000 |
| UPC | 777589002786 |
| MPN | IHD6160V1 |

Log In