We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 1902419 Nose Plier, Steel Jaw, Blue/Yellow Handle
SKU
ORG7020936
by IRWIN
$48.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- 62 deg ergonomic angled head for reduced wrist strain
- Induction-hardened cutting edges cut ACSR, nails, screws and even piano wire
- Three-zone comfort grips are contoured for optimal cushion and control
- Integrated handle hooks equipped for performance lanyard system for safer elevated working conditions and easier retrieval when stored
- Specially coated for excellent rust resistance and longer tool life
- Built-in spanner for turning screws, nuts and grounding rods
Category: Needle Nose Pliers & Sets
62 deg ergonomic angled head for reduced wrist strain. Integrated handle hooks equipped for performance lanyard system for safer elevated working conditions and easier retrieval when stored. Specially coated for excellent rust resistance and longer tool life. Built-in spanner for turning screws, nuts and grounding rods. Made in Germany.
| Jaw Size | 2 in Length x 1-1/8 in Width x 7/16 in Thick |
|---|---|
| Handle Length | 6 in |
| Handle Type | Ergonomic |
| Jaw Material | Steel |
| Overall Length | 8 in |
| Size | 0.147 in |
| Special Features | Uninsulated Tether Ready 3/16 in Tip Width 1-1/8 in Maximum Jaw Opening Serrated Gripping Surface 60 deg Jaw Bend |
| Standards | ANSI Specified |
| Type | Ergomulti Long Nose |
| Includes | Fish Tape Puller and Wire Crimper |
| Brand | VISE-GRIP |
| UPC | 042526931994 |
| MPN | 1902419 |
| Dimensions (LxHxW) | 7.25 x 12.25 x 6.75 |
| Weight (lbs) | 0.8000 |
|---|

Log In