We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 322042 Hammer Drill Bit, 5/8 in Dia, 8 in OAL, Twist Flute, 1-Flute, 2 in Dia Shank, SDS Plus Shank
SKU
ORG5671375
by IRWIN
$31.03 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Fits all SDS Plus and Hilti TE-C rotary hammers
- Patented tip and flute design removes dust more efficiently
- Shot-peened, double-tempered finish reduces breakage
- Copper braze material gives high heat resistance for reduced tip loss
- Chrome vanadium shaft through-hardened to 50-53HrC
- Hot isostatically pressed to extend life and resist breakage
- Reduced area above the flute prevents the drill bit from binding while drilling, thus the full usable length can be utilized
- For drilling applications
Category: Twist Bits
Bit tip and flutes remove dust more efficiently while the reduced area above the flute prevents binding while drilling. Chrome vanadium shaft and high heat resistance for reduced tip loss, fits all SDS-plus and Hilti TE-C rotary hammers.
| Applicable Materials | Masonry |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 5/8in |
| Finish | Double Tempered |
| Flute Length | 6in |
| Flute Type | Twist |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Number Of Flutes | 1 |
| Overall Length | 8in |
| Point Type | Standard |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 2in |
| Shank Type | SDS Plus |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1800 |
| UPC | 024721002068 |
| MPN | 322042 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, and arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In