We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 373214BX Hole Saw, 3/8 in Arbor, HSS Cutting Edge, Blue
SKU
ORG6407456
by IRWIN
$23.24 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Variable depth gullets provide more efficient chip clearance
- 4/6 variable pitch teeth for reduced noise and improved performance
- Electron beam weld for stronger, longer lasting teeth
- Bi-metal construction for toughness and long life
Category: Power Cutting Tools
Variable depth gullets provide more efficient chip clearance, 4/6 variable pitch teeth for reduced noise and improved performance. Electron beam weld for stronger, longer lasting teeth.
| Applicable Materials | Aluminum Copper Iron Wood |
|---|---|
| Arbor Size | 3/8in |
| Body Material | Bi-Metal |
| Color | Blue |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Diameter | 2-1/4in |
| Length | 3-1/2in |
| Shank Type | Hex |
| Speed Rating | 150rpm |
| Teeth Per Inch | 4/6 |
| Tooth Type | Variable Pitch |
| Download PDF File |
| UPC | 024721000354 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| MPN | 373214BX |
| Brand | IRWIN |

Log In