We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
IRWIN 4935655 Bit Holder, 7/16 in Drive, 1/4 in Shank, Hex Shank, Carbon Steel
SKU
ORG6802268
by IRWIN
$34.60 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Carbon steel construction sleeve and body for durability and life
- Lock-n-Load system for one-handed quick release
- Patented jaw design holds bits securely on 6-flatted shanks, as well as ball detent bits
- 1/4" Quick Change range now holds insert bits
- magnetic for holding
Category: Drill Bit Holders & Extensions
Carbon steel construction sleeve and body for durability and life. Lock-n-Load system for one-handed quick release. Jaw design holds bits securely on 6-flatted shanks, as well as ball detent bits. The 7/16 in quick change range now holds insert bits, magnetic for holding.
| Drive Size | 7/16in |
|---|---|
| Length | 12in |
| Material | Carbon Steel |
| Shank Size | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Download PDF File |
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.0000 |
| UPC | 024721999924 |
| MPN | 4935655 |

Log In