We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kantek LCD Protective Filter
SKU
KTKLCD22W
by Kantek
$96.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Reliably protects your delicate LCD surface from scratches and damage
- Eliminates 99% of glare and enhances contrast for more comfortable viewing
- Optical-quality acrylic features neutral light tint for true color fidelity
- Slim frameless design integrates filter to look like part of your LCD
Category: Monitor Accessories
Deluxe antiglare filter protects your delicate LCD surface from scratches and damage. Design eliminates 99 percent of glare and enhances contrast for more comfortable viewing. Optical-quality acrylic is made with a neutral light tint for true color fidelity. Elegant, slim frameless design integrates the filter to look like part of your LCD.
| Additional Warranty Information | One year Limited Warranty |
|---|---|
| Anti-glare | Yes |
| Brand Name | Kantek |
| Country of Origin | United States |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 21.5" |
| Display Size Supported | 22" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Damage Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Height | 12.50" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | LCD22W |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Acrylic |
| Product Name | LCD Protective Filter |
| Product Type | Standard Screen Filter |
| Width | 20.10" |
| UNSPSC | 43212001 |
| Brand | Kantek |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.5000 |
| UPC | 750333105216 |
| MPN | LCD22W |


Log In