We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington MagPro 24.0" (16:9) Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip
SKU
KMWK58357WW
by Kensington
$142.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 16:9 Privacy Screen Filter - Perfect for 24" Monitor
- Builds an additional layer of shield from everyday scratches and dust
- Edge2Edge - Avoids breaks and chipping on the sides of the glass and integrates consistently with your device
- With its exceptional design feature, Privacy Screen Filter can be utilized perfectly with 24" Monitor
- 16:9 Widescreen - Offers brilliant picture clarity on your Monitor, while keeping in dark the visual thefts
- LCD display type support is brighter with added efficiency, thinner, and feature better refresh rates
- Privacy Screen Filter with monitor device support for better reliance and usability
Category: Monitor Accessories
Monitor privacy screen features a magnetic strip to provide a damage-free way to prevent others from viewing your screen. Limited viewing angle narrows the field of vision to around 30 degrees to help keep the information on your screen private and reduce the chances of a visual data breach. Blue light reduction filters out harmful rays by up to 22 percent to ease eyestrain and reduce the chances of blue light interrupting natural sleep patterns. Low reflective coating reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity. Reversible viewing has a matte finish on one side to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy to provide a clearer view of your screen.
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Brand Name | Kensington |
| Compatibility | Kesington 24.0" Monitor |
| Country of Origin | Taiwan |
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 24" |
| Display Type Supported | LCD |
| Durability | Damage Resistant |
| Durability | Fingerprint Resistant |
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Blue Light Reduction |
| Features | Easy to Apply |
| Features | Easy to Remove |
| Features | Edge2Edge |
| Features | Privacy |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | K58357WW |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Family | MagPro |
| Product Line | MagPro |
| Product Model | K58357WW |
| Product Name | MagPro 24.0" Monitor Privacy Screen with Magnetic Strip |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| TAA Compliant | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Download PDF File |
| Brand | Kensington |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8800 |
| UPC | 085896583578 |
| MPN | K58357WW |


Log In