We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kidde 900-0113-05 Carbon Monoxide Alarm, 10 ft, +/-30 % Accuracy, 4 to 15 min Response, Digital Display, 85 dB
SKU
ORG8847063
by KIDDE
$75.01 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Digital display shows CO level in PPM (parts per million) and detects gas and no buttons to push continuous digital readout gives you peace of mind at-a-glance
- Peak level memory displays the highest CO concentration measured since the last reset
- Test/reset button tests the unit for proper operation and resets the alarm
- AC plug-in operated easy to install just plug into an AC wall outlet
- 9 V battery backup provides continuous protection in case of a power failure
Category: Home Fire Security
The Kidde 900-0113 (Model KN-COEG-3) is a 120 VAC powered, plug-in carbon monoxide, propane and natural gas alarm with battery backup and a digital display. The 900-0113 is an easy to install unit that provides reliable protection against the dangers of carbon monoxide. The gas sensor is a metal oxide sensor designed to detect natural gas (methane) or propane. The 900-0113 will detect and store measured data of concentrated CO levels as low as 11 and up to 999 PPM with its peak level memory display and will also display gas if it has detected natural gas or propane. This alarm gives you several mounting options, including direct-plug, a 6 ft power cord or table top.
| Accuracy | /-30% |
|---|---|
| Alarm Type | Audio |
| Color | White |
| Dimensions | 9.6 cm W x 4.5 cm D x 15.5 cm H |
| Display Type | Digital |
| Measuring Range | 10ft |
| Mounting Type | Wall |
| Operating Temperature | 4.4 to 37.8deg C |
| Power Source | Battery |
| Power Supply | 120V |
| Response Time | 4 to 15min |
| Sensor Type | Electrochemical |
| Sound Level | 85dB |
| Download PDF File |
| Brand | KIDDE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3000 |
| UPC | 047871113316 |
| MPN | 900-0113-05 |

Log In