We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Halo Series 939 WIFI TSCR 26 Touchscreen Wi-Fi Enabled Smart Lock, AAA Grade, Keyless Key, Zinc, Polished Chrome
SKU
ORG8381899
by KWIKSET
$236.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Manage Halo from the Kwikset app from anywhere there's an Internet connection
- Kwikset-patented technology that prevents against advanced break-in techniques
- Lock and unlock from your smartphone using the Kwikset app
- Audible beeps and visual flash when batteries are low
- Create up to 250 customizable user codes to share with friends, family and guests
- Alarm sounds after three consecutive incorrect codes are entered
- Create, disable, and delete codes from your smartphone using the Kwikset app
- Temporarily disable the keypad to prevent unwanted entry
- Set schedules for custom user codes from your smartphone using the Kwikset app
- Includes traditional key functionality for peace of mind
Category: Home Doors & Hardware
With the Kwikset app and your smartphone, you can manage your lock from anywhere. Lock and unlock, manage user codes, view lock activity, receive lock notifications and much more. Your existing Wi-Fi router and an internet connection brings the ultimate in security and convenience right to your fingertips.
| Alarm Type | Audible |
|---|---|
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4in |
| Backset Type | Adjustable |
| Biometric Lock | No |
| Bolt Type | Motorized |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cylinder Type | Deadbolt |
| Dimensions | 5-5/8 in H x 2-28/32 in W x 1-3/16 in D |
| Door Thickness | 1-3/8 to 2in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Polished Chrome |
| Key Type | Keyless |
| Keypad Included | Yes |
| Keyway Type | KW1 |
| Lighted Keypad | Yes |
| Material | Zinc |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of User Codes | 250 |
| Operating System Compatibility | Android iOS |
| Power Source | Battery |
| Projection Size | 2-3/32in |
| Re-Key Technology | SmartKey |
| Rekeyable/Resettable | Rekeyable |
| Security Grade | AAA |
| Strike Size | 1-1/8 x 2-3/4in |
| Strike Type | Round Corner |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.5700 |
| UPC | 883351681971 |
| MPN | 939 WIFI TSCR 26 |

Log In