We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Halo Series 959 CNT FPTR WIFI 15 Wi-Fi Enabled Smart Lock, Keyed Key, Brass/Steel, Satin Nickel, Residential
SKU
ORG8382186
by KWIKSET
$250.08 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lock and unlock your door with the latest fingerprint access technology
- Manage Halo Touch from the Kwikset app from anywhere there's an Internet connection
- No hub required by connecting directly to your home Wi-Fi network
- Enroll up to 100 fingerprints (50 users)
- Featuring SmartKey Security™, which protects against advanced break-in techniques and allows you to re-key your lock yourself in seconds
- Create, disable and delete fingerprints from your smartphone using the Kwikset app
- View the lock's event history from your smartphone using the Kwikset app
- Works with Amazon Alexa and Google Assistant
- Set schedules for customized access from your smartphone using the Kwikset app
- Easily installs in minutes with just a screwdriver
Category: Home Doors & Hardware
Kwikset Halo Smart Lock, Satin Nickel, Commercial/Residential: Residential, Brass/Steel, Operating System Compatibility: Android, Keyway Type: SC1, KW1, Number of Cylinders: 1, Latch Type: Adjustable, Number of User Codes: 50, Rekeyable/Resettable: Rekeyable, Power Source: Battery, Connectivity: Wi-Fi, Faceplate Size: 1 x 2-1/4 in, Strike Type: Round Corner, Strike Size: 2-3/4 x 1-1/8 in, Projection Size: 2-1/2 in, Door Thickness: 1-3/8 to 1-3/4 in, Backset Type: Adjustable, Backset Size: 2-3/8 to 2-3/4 in
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Center to Center | 5-1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Dimensions | 2-5/32 in L x 3-9/16 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Key Type | Keyed |
| Keyway Type | SC1 KW1 |
| Latch Type | Adjustable |
| Material | Brass/Steel |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of User Codes | 50 |
| Operating System Compatibility | Android |
| Power Source | Battery |
| Projection Size | 2-1/2in |
| Re-Key Technology | SmartKey |
| Rekeyable/Resettable | Rekeyable |
| Strike Size | 2-3/4 x 1-1/8in |
| Strike Type | Round Corner |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.8900 |
| UPC | 883351754620 |
| MPN | 959CNT 15 |

Log In