We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Signature Series 258 SQT 514 SMT Deadbolt, 1 Grade, Keyed Key, Zinc, Iron Black, 2-3/8, 2-3/4 in Backset
SKU
ORG8382160
by KWIKSET
$52.98 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- This single cylinder deadbolt can be locked or unlocked by a key on the outside or the turn piece on the inside
- 50% less protrusion than standard deadbolts
- Exposed screws on interior thumb piece
- SmartKey Security re-key technology is compatible with Kwikset KW1 keyway
- Detent spring to align turn piece
- Tapered bolt to protect against warped doors
- New, advanced SmartKey Security re-key technology with the latest propriety security features that enhance protection against uncommon and sophisticated forced entry techniques
Category: Home Doors & Hardware
Downtown, a square slim deadbolt is the latest in contemporary design and a perfect accent for the style conscious consumer.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin |
| Design | Downtown |
| Dimensions | 2-5/8in |
| Door Handing | Reversible |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Iron Black |
| Includes | (2) Keys |
| Key Type | Keyed |
| Keyway Type | KW1 |
| Latch Type | 6-Way Adjustable |
| Material | Zinc |
| Number of Cylinders | 1 |
| Projection Size | 1/2 in Exterior 1-7/16 in Interior |
| Re-Key Technology | SmartKey |
| Security Grade | 1 |
| Strike Size | 1 x 2-1/4in |
| Strike Type | Round Corner |
| Throw Length | 1in |
| Type | Square |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7600 |
| UPC | 883351723701 |
| MPN | 258 SQT 514 SMT C |

Log In