We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kwikset Signature Series 720PSK RDT 15 CP Passage Door Lock, Knob Handle, Zinc, Satin Nickel, 2-3/8 to 2-3/4 in Backset
SKU
ORG7421712
by KWIKSET
$39.70 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designer style and high-level security with this Kwikset Signature Series product
- Universal handing fits both right-handed and left-handed doors
- Latch has three interchangeable faceplates including round corner, square corner and drive-in collar
- Certified highest residential security, durability and finish ANSI/BHMA Grade AAA
- Latch has adjustable backset 2-3/8 to 2-3/4 in to fit all standard door preparations
- Easily installs in minutes with just a screwdriver
- Microban antimicrobial product protection keeps door hardware 99.9% cleaner than unprotected surfaces
- For interior doors requiring no locking functionality, such as hallway or closet doors
Category: Home Doors & Hardware
Kwikset Signature Passage Door Lockset, Knob Handle, Backset Size: 2-3/8 to 2-3/4 in, Design: Pismo, Faceplate Size: 1 x 2-1/4 in, Backset Type: Adjustable, Edge Bore Diameter: 1 in, Cross Bore Diameter: 2-1/8 in, Door Thickness: 1-3/8 to 1-3/4 in, Latch Type: 6-Way Adjustable, Strike Type: Full Lip Round Corner, Strike Size: 1 x 2-1/4 in, Throw Length: 1/2 in, Projection Size: 2-13/32 in, Door Handing: Universal, Zinc, Satin Nickel
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Pismo |
| Door Handing | Universal |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Handle Type | Knob |
| Latch Type | 6-Way Adjustable |
| Material | Zinc |
| Projection Size | 2-13/32in |
| Strike Size | 1 x 2-1/4in |
| Strike Type | Full Lip Round Corner |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | KWIKSET |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6500 |
| UPC | 883351660631 |
| MPN | 720PSK RDT 15 CP |

Log In