We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 3032-2I Switch, 30 A, 120/277 V, Lead Wire Terminal, NEMA WD-1, WD-6, Thermoplastic Housing Material
SKU
ORG7237258
by Leviton
$27.74 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 7 left
- For industrial and commercial applications
Category: Switches & Sockets
Leviton's Industrial-grade AC toggle switches for extra heavy-duty applications represent top-of-the-line quality and peak performance. Leviton uses the finest materials available and the highest production standards to produce industrial switches of unmatched versatility and reliability.
| Actuator Type | Toggle |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 30A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Dimensions | 4.06 in L x 1.31 in W x 1.06 in D |
| Housing Material | Thermoplastic |
| IP Rating | NEMA WD-1 WD-6 |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 2 |
| Temperature Rating | -40 to 65deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 120/277V |
| Wattage Rating | 2hp |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2200 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477361924 |
| MPN | 151-03032-02I |

Log In