We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 80455-I Combination Wallplate, 4-1/2 in L, 4-9/16 in W, 2 -Gang, Thermoset Plastic, Ivory, Smooth
SKU
ORG4590188
by Leviton
$16.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Sleek contemporary Decora brand styling
- Accent any wall covering with a wide selection of colors and finishes
- Smooth face and rounded edges resist dust accumulation
- Resistant to fading, discoloration, grease, oil organic solvents and moisture scratches
- Designed for high dielectric strength and arc resistance
- For commercial and residential applications
Category: Switches & Sockets
Leviton combination wallplates come in a variety of configurations and gangs and are available in a broad selection of materials including, aluminum, brass, stainless steel and plastic and in an assortment of colors. If you have a unique application, Leviton can also customize a wallplate for a specific job.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | Smooth |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset Plastic |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Suitable for | Duplex Receptacle GFCI |
| Thickness | 0.22in |
| Type | Standard |
| Width | 4-9/16in |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.1100 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477779118 |
| MPN | 001-80455-00I |

Log In