We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 84028 Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, 430 Stainless Steel, Silver, Brushed Stainless Steel
SKU
ORG4590659
by Leviton
$17.15 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- For commercial or residential applications.
Category: Switches & Sockets
Familiar and functional, Leviton traditional wallplates are designed for use with traditional Leviton devices. They represent styles and form factors that have stood the test of time. Their clean lines work in virtually any location, whether in new or retrofit construction and they install quickly and easily.
| Color | Silver |
|---|---|
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Hole Size | 2-5/32in |
| Length | 4-1/2in |
| Material | 430 Stainless Steel |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Suitable for | Traditional Leviton Devices |
| Thickness | 0.187in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Download PDF File |
| Brand | Leviton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| UPC | 078477431405 |
| MPN | 003-84028-000 |

Log In