We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton 9726-C One-Circuit Lamp Holder, 125 V, 660 W, Porcelain
SKU
ORG7018435
by Leviton
$19.57 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Leviton produces lamp holders for virtually every light source equipped with incandescent, fluorescent or LED lamps. Lamp holders include incandescent medium base and specialty sizes & fluorescent lamp holders, in addition to a large line of porcelain lamp holders including pulse-rated mogul base products and an extensive selection of devices for high-intensity lamps.
Category: Home Lighting
Leviton produces lamp holders for virtually every light source equipped with incandescent, fluorescent or LED lamps. Lamp holders include incandescent medium base and specialty sizes & fluorescent lamp holders, in addition to a large line of porcelain lamp holders including pulse-rated mogul base products and an extensive selection of devices for high-intensity lamps.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | White |
| Connection Type | Screw |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.5 in W x 4.5 in D x 2.12 H |
| Finish | Glazed |
| Housing Material | Porcelain |
| Includes | 2 in Pull Chain |
| Lamp Type | Incandescent |
| Mounting Type | Twist-Lock |
| Suitable for | 3-1/4 in 4 in Outlet Box |
| Type | One-Circuit |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 660W |
| Wiring Type | Top |
| Download PDF File |
| Brand | Leviton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8100 |
| UPC | 078477103098 |
| MPN | R60-09726-00C |

Log In