We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton R62-IPS06-1LW Motion Detector, 120 V, 1 -Pole, Motion Sensor, 180 deg Sensing, 900 sq-ft Sensing, White
SKU
ORG7018740
by Leviton
$40.08 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Auto-On/auto-Off operation for seamless energy management
- Low-profile design eliminates an obtrusive "scanning device" look
- Elegant styling compliments any interior and coordinates with Leviton's popular line of Decora wiring devices
- Convenient push-button provides manual Off light switching at any time
- Segmented lens provides optimum sensitivity and performance
- Four optional manual adjustments for delayed-OFF time settings maximize energy savings
- LED indicator light flashes when sensor detects motion to verify detection is active
- Fits in standard wall box and replaces single-pole wall switch
- Neutral wire not required, suitable for retrofit and new construction applications
- For bathrooms, basements, bedrooms, dining rooms, garages, hallways, kitchens, living/family rooms and utility/laundry room
Category: Switches & Sockets
Leviton's IPS06 occupancy sensor combines state-of-the-art technology with new aesthetics to provide optimal management of lighting loads. These energy-saving sensors are engineered to control current LED and Incandescent/Halogen loads and ensure that lights will turn On automatically and turn OFF automatically when motion is no longer detected within the covered range. The IPS06 has screw terminals for easy installation and does not require a neutral wire for connection. The devices feature a time delay setting which allows users the option to delay the light load from switching off for 30 secs, 5 mins, 15 mins or 30 mins.
| Color | White |
|---|---|
| Frequency Rating | 60Hz |
| Lamp Type | Halogen Incandescent LED |
| Mounting Type | Wallbox |
| Number of Poles | 1 |
| Sensing Angle | 180deg |
| Sensing Range | 900sq-ft |
| Sensor Type | Motion |
| Temperature Rating | 0 to 40deg C |
| Timer Range | 30 s to 30 min |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 150W |
| Download PDF File |
| Brand | Leviton |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| UPC | 078477578872 |
| MPN | R02-DOS05-1LW |

Log In