We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leviton S01-05225-0IS Combination Switch/Receptacle, 1 -Pole, 15 A, 120 V Switch, 125 V Receptacle, Ivory
SKU
ORG7017858
by Leviton
$23.05 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- AC quiet switches have silver-cadmium oxide contacts and receptacles have double-wipe contacts for maximum conductivity
- All devices have grounding screw
- Side wired with terminal screws that accept up to #12 copper or copper clad wire
- Break-off tabs on devices with AC quiet switches permit conversion to separate feeds
- Shutter mechanism inside the receptacle blocks access to the contacts unless a two-prong plug is inserted, helping ensure hairpins, keys and more will be locked out
- Heavy-duty construction offers long, trouble-free service life
Category: Switches & Sockets
With Leviton's extensive assortment of combination devices, you can fill a one-gang space with two switches, a switch and receptacle, even a switch and GFCI. From sensor guide lights to multi-purpose styles and tamper-resistant receptacles, we accommodate your every need. These devices come in a range of colors and are backed by a limited two year warranty. Built to last and designed to save space, these attractively styled devices are at home in any setting.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Dimensions | 1.62 in W x 4.2 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 65deg C |
| Type | Duplex |
| Voltage Rating | 120 V Switch 125 V Receptacle |
| Wire Size | 14 to 12AWG |
| Wiring Type | Side |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.2500 |
|---|---|
| Brand | Leviton |
| UPC | 078477102060 |
| MPN | S01-05225-0IS |

Log In