We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lg Electronics LG 27BP450Y-I 27" Full HD LCD Monitor - 16:9 - Black - TAA Compliant - 27" Class - In-plane Switching (IPS) Technology - Direct LED Backlight - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colors - FreeSync - 250 Nit - 5 ms - 60 Hz Refresh Rate - HDMI
Delivered in 2-4 business days
Lg Electronics LG 27BP450Y-I 27" Full HD LCD Monitor - 16:9 - Black - TAA Compliant - 27" Class - In-plane Switching (IPS) Technology - Direct LED Backlight - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colors - FreeSync - 250 Nit - 5 ms - 60 Hz Refresh Rate - HDMI - VGA - DisplayPort. Full HD IPS DisplayIPS (In-Plane Switching) technology highlights the performance of liquid crystal displays. Response times are shortened, color reproduction is improved, and users can view the screen at virtually any angle.On-Screen ControlOn-Screen Control puts a host of essential monitor settings into a handy window that allows for quick, easy access. Volume, brightness, picture mode presents, Screen Split 2.0, Dual Controller, and more can now be adjusted with just a few clicks of the mouse, instead of hard buttons on the monitor.Wall Mountable . This wall-mountable monitor provides the freedom to take the monitor off the desk and hang it on the wall, allowing you to expand your viewing options and save desktop space.
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Pixel Pitch | 12.3 mil |
| Response Time | 5 ms GTG (Fast) |
| Speakers | No |
| Brightness | 250 Nit |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | LG |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ErP |
| Environmental Certification | REACH |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | EPA |
| Environmental Certification | EPEAT Bronze |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| HDMI | Yes |
| Backlight Technology | Direct LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Product Color | Black |
| Stand Adjustments | Height |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Download PDF File |
| UPC | 195174038475 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.3500 |
| Prop65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov. |
| MPN | 27BP450Y-I |
| Brand | LG |

Log In