We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lg Electronics Usa, LG QNED80 86QNED80URA 86" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - HDR10, HLG - QNED Backlight - Alexa, Apple HomeKit Supported - Airplay 2, Apple TV, Disney+, HBO Max, Hulu, iHeartRadio, Netflix, Paramount+, Peacock, Amazon Prime, Spotify,
Delivered in 2-4 business days
- LG QNED combines quantum dots NanoCell technology to create bright colorful images
- Beautiful picture, powered by the a7 AI Processor Gen6
Lg Electronics Usa, LG QNED80 86QNED80URA 86" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - HDR10, HLG - QNED Backlight - Alexa, Apple HomeKit Supported - Airplay 2, Apple TV, Disney+, HBO Max, Hulu, iHeartRadio, Netflix, Paramount+, Peacock, Amazon Prime, Spotify, ... - 3840 x 2160 Resolution. Cutting-Edge Color with AI. The AI-powered LG QNED80 has a super-fast native 120Hz refresh rate, so you see smoother action. The combination of Quantum Dot and NanoCell technologies creates a vivid and immersive experience.. Precision Dimming to up the Clarity. Improves contrast and minimizes the halo effect with more precise lighting.. Beautiful Picture, Powered by Intelligence. The 7 AI Processor Gen6 uses AI to detect what you're watching and automatically improve the picture and sound quality. Experience everything from movies to sports in vibrant color and incredible depth for immersive viewing.. Elevate Your Home Cinema. Enhance every moment with an immersive home theater experience. And, transport yourself to the center of superhero-sized action and galaxies far, far away with LG's FILMMAKER MODE that allows you to see films just as the directors intended.
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 86" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Brand Name | LG |
| Sound System | Dolby AC3 |
| Sound System | AI Sound Pro |
| Sound System | Dolby Digital |
| Scan Format | 2160p |
| Wireless LAN | Yes |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Digital Tuner | ATSC |
| Backlight Technology | QNED |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Product Family | QNED80 |
| Streaming Service | YouTube |
| Streaming Service | Spotify |
| Streaming Service | Peacock |
| Streaming Service | Paramount+ |
| Streaming Service | Hulu |
| Streaming Service | iHeartRadio |
| Streaming Service | Amazon Prime |
| Streaming Service | Airplay 2 |
| Streaming Service | Netflix |
| Streaming Service | HBO Max |
| Streaming Service | Disney+ |
| Streaming Service | Apple TV |
| PC Streaming | Yes |
| Interactive Features | Voice Recognition |
| Interactive Features | Voice Assistant |
| Virtual Assistant Supported | Apple HomeKit |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Screen Size Class | 86" |
| Download PDF File |
| Brand | LG |
|---|---|
| Weight (lbs) | 660.2800 |
| UPC | 0195174051573 |
| MPN | 86QNED80URA |

Log In