We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Light Duty Tilt Truck, 0.5 cu yd, Plastic Black/Red
SKU
SUARMTTLD504F1D-MG
$670.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Constructed of durable resin.
- Ultimate durability will help you transport heavy loads.
- Will not rust or chip and is resistant to dents.
- Industrial strength casters.
Category: Panel Carts & Trucks
The Suncast Commercial light-duty tilt truck is made of durable resin and is made to help you transport different items around your jobsite. The industrial strength casters provide easy maneuvering, while the brake helps with loading and unloading. Next time you need to transfer heavy items for a job, make sure to get a Suncast Commercial tilt truck. Waste Receptacle Type: Tilt Truck; Material(s): Plastic; Application: Materials Handling; Waste Collection; Interior Volume Capacity: 0.5 cu yd.
| Global Product Type | Hoppers & Tilt Truck Waste Receptacles |
|---|---|
| Waste Receptacle Type | Tilt Truck |
| Material(s) | Plastic |
| Application | Materials Handling; Waste Collection |
| Interior Volume Capacity | 0.5 cu yd |
| Color(s) | Black/Red |
| Color Family | Black |
| Finish | Smooth |
| Shape | Rectangular |
| Opening Size | 56.5" x 28.27" |
| Opening Type | Open Top |
| Handle | Steel |
| Lid Type | Open Top |
| Related Lid | Suncast Commercial RMTT50LID |
| Maximum Weight Capacity | 850 lbs |
| Width | 28.27" |
| Depth | 56.5" |
| Height | 36.25" |
| Axel Diameter | 0.75" |
| Axel Length | 22" |
| Wheel Diameter | (2) 4" Caster; (2) 10" Wheel |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 044365058948 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 170.0000 |
| MPN | RMTTLD504F1D |
| Brand | Suncast Commercial |

Log In