We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LIGHT IT 30036-308 FastTrack Light Set, AA Battery, Alkaline Battery, 4-Lamp, LED Lamp, 55 Lumens, 4000 K Color Temp
SKU
ORG1057819
by LIGHT IT
$35.48 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Light head pivot 90 deg and swivel 180 deg to aim light anywhere
- Wireless 433 MHz switch turns lights on and off from up to 60 ft
- Variable dimmer
- Control up to 20 wireless remote control lights with one switch
- Easy to install
Category: Home Lighting
This new set pairs with other Light It wireless remote control lights for maximum flexibility. The switch operates using radio frequency, even through walls. The four LED heads swivel and pivot to direct light wherever it needs it to go. When installed as part of a set, it's possible to light any space with ease and versatility. It easily detaches from its bracket for handheld use for task lighting or emergencies.
| Battery Life | 55 to 60hr |
|---|---|
| Battery Size | AA |
| Battery Type | Alkaline |
| Color | White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Frequency Rating | 433MHz |
| Includes | Double-Stick Tape Screws Drywall Anchors |
| Lamp Type | LED |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 55 |
| Mounting Type | Adhesive |
| Number Of Batteries | 6 |
| Number of Lamps | 4 |
| Overall Depth | 2-1/2in |
| Overall Height | 18.88in |
| Overall Width | 6.63in |
| Brand | LIGHT IT |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5500 |
| UPC | 605694002943 |
| MPN | 30036-308 |

Log In