We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lightweight Pipe Wrenches
SKU
ORS63290122
by RIDGID
$129.27 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Ideal for jobs in tight quarters and for working on closely spaced lines
- Aluminum handle makes the wrench 40% lighter than other malleable iron wrenches
Category: Pipe Wrenches
Ideal for jobs in tight quarters and for working on closely spaced lines. Aluminum handle makes the wrench 40% lighter than other malleable iron wrenches.
| Handle Type | I-Beam |
|---|---|
| Head Angle | Straight |
| Jaw Material | Steel |
| Material | Aluminum |
| Overall Length [Nom] | 18 in |
| Pipe Cap. [Max] | 2-1/2 in |
| Wt. | 3 lb |
| Weight (lbs) | 2.8500 |
|---|---|
| Brand | RIDGID |
| UPC | 095691901224 |
| MPN | 90122 |



Log In