We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Black Fabric Stacking Chair
SKU
LLR62525
by Lorell
$317.34 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Convenient solution to your need for sturdy general seating
- Tubular steel frame with no arms features a hammered oxidized steel finish for durability
- Seat and rounded back are upholstered with textured fabric and cushioned for comfort
- 4-leg base with nylon glides for stability
- Chairs stack up to 14 high
Category: Guest & Reception Chairs
Stacking chairs offer a convenient solution to your need for sturdy general seating. The tubular steel frame with no arms features a hammered oxidized steel finish for durability. The 16-7/10" high seat and rounded back are upholstered with textured fabric and cushioned for comfort. The seat cushion is 2-1/2" thick, and the back cushion is 1-1/2" thick. Seat depth is 15-9/10". Four-leg base has nylon glides. Chairs stack up to 14 high.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Back Color | Gray |
| Back Material | Fabric |
| Base Material | Nylon |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 16" |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Features | Glide |
| Features | Padded Back |
| Features | Sturdy |
| Features | Upholstered Back |
| Frame Material | Steel |
| Height | 37" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 62525 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Maximum Seat Height | 16.70" |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Name | Upholstered Textured Fabric Stacking Chairs |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Gray |
| Seat Depth | 15.90" |
| Seat Feature | Padded |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Thickness | 2.50" |
| Width | 15" |
| UNSPSC | 56101504 |
| UPC | 035255625258 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 66.1400 |
| MPN | 62525 |
| Brand | Lorell |



Log In