We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell C-Leg Training Table Base
SKU
LLR61628
by Lorell
$195.43 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- Designed for use with Lorell Training Tables
- 14-gauge tubular steel base mounts onto the 1-1/4" laminate, rectangular tabletop
- 2 locking casters for stability
- Tops and bases sold separately (Order both)
Category: Office Tables
C-Leg table base is a part of Lorell Training Tables that offer convenient configurations for your training needs. 14-gauge tubular steel base with 2" locking casters mounts onto the 1-1/4" laminate, rectangular tabletop (sold separately) with holes predrilled on the underside of the top. The welded mounting plate offers extra durability. Optional ganging connector (sold separately) secures tables together and quickly detaches for easy reconfiguration. Optional modesty panels (sold separately) include wire channels for wires to pass through the bottom of the panel. Tops and bases are ordered separately.
| Application/Usage | Training |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Base Color/Finish | Metallic Silver |
| Base Material | Tubular Steel |
| Base Style | C-leg |
| Brand Name | Lorell |
| Caster Type | Locking Casters |
| Country of Origin | Bulgaria |
| Depth | 22" |
| Height | 27" |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part Number | 61628 |
| Manufacturer | Lorell |
| Number of Casters | 2 |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Name | C-Leg Training Table Base |
| Product Type | Table Base |
| Width | 1.50" |
| UNSPSC | 56101704 |
| UPC | 035255616287 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.0000 |
| MPN | 61628 |
| Brand | Lorell |












Log In