We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Chadwick Srs Executive Leather Guest Chair
SKU
LLR60122
by Lorell
$154.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Executive guest chair with a sophisticated look
- Fully upholstered seating with black split leather for a rich classic look
- Stylish open loop arms and a black steel frame
Category: Reception & Conference Room Furniture
Executive guest chair offers a sophisticated look for any lobby, reception area or conference room. Design features fully upholstered seating with black, split leather for a rich classic look. Guest chair features stylish open loop arms and a black steel frame. Seat height is 18-3/4". Chair meets the CA117 fire-retardant standard.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28" |
| Frame Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Height | 35" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 60122 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 18.75" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Family | Chadwick |
| Product Material | Leather |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Chadwick Executive Leather Guest Chair |
| Product Series | Chadwick |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Leather |
| Weight (Approximate) | 50 lb |
| Width | 26" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255601221 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 29.3200 |
| MPN | 60122 |
| Brand | Lorell |








Log In