We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Chalkboard Eraser
SKU
LLR1
by Lorell
$8.20 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Silently erases to avoid disturbing nearby work-in-progress
- Dustless for easy, safer use
- Top-quality felt for better erasing and a professional look
- Fits easily in your hand
Category: Office Chalkboards
Get your chalkboard clean with this easy-to-hold, all-sewn chalkboard eraser. It is made of top-quality felt for effective erasing. Eraser is both noiseless and dustless.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Features | Dustless |
| Features | Noiseless |
| Height | 2" |
| Length | 2.5" |
| Manufacturer Part Number | 1 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Felt |
| Product Name | Chalkboard Eraser |
| Product Type | Chalkboard Eraser |
| Recycled | No |
| Width | 6" |
| UNSPSC | 44111912 |
| UPC | 035255006804 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | 1 |
| Brand | Lorell |


Log In