We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Commercial Cabinet Dolly
SKU
LLR59708
by Lorell
$148.46 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Make your lateral file or storage cabinet mobile
- Adjust to the width you need: 30" , 36" or 42"
- Also adjusts in depth: 18" , 18-5/8" , 19-1/4" and 24"
- Heavy-duty casters for easy movement
- 2 casters lock for stability
Category: Food Storage Dollies
Commercial Cabinet Dolly is ideal for lateral files or storage cabinets. It adjusts to widths of 30" , 36" and 42" and depths of 18" , 18-5/8" , 19-1/4" and 24". Dolly rolls easily on heavy-duty casters with two locking for loading stability. Metal construction features a baked-on enamel finish for durability.
| Application/Usage | Lateral File |
|---|---|
| Application/Usage | Storage Cabinet |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24" |
| Features | Adjustable Width |
| Features | Heavy Duty Caster |
| Features | Locking Casters |
| Features | Mobility |
| Height | 4" |
| Manufacturer Part Number | 59708 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Product Name | Commercial Cabinet Dolly |
| Product Series | Fortress |
| Product Type | Dolly |
| Recycled | Yes |
| Width | 42" |
| UNSPSC | 24101504 |
| UPC | 035255597081 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 21.0000 |
| MPN | 59708 |
| Brand | Lorell |

Log In