We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Commercial File Caddy
SKU
LLR17573
by Lorell
$51.71 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Accommodates most standard-size, vertical file cabinets
- Adjustable width (15" or 18") and depth (18" , 25" and 26-1/2")
- Moves easily on 4 casters
- Steel construction with a baked-on enamel finish
- 400 lb. capacity (evenly distributed)
Category: Food Storage Dollies
Commercial File Caddy is designed to accommodate most any standard-size vertical file cabinet. Adjustable widths fit letter 15" or legal 18" sizes. Adjustable depths include 18" , 25" and 26-1/2". Knockdown design maximizes freight capacity. File caddy moves easily on easy-to-roll casters and is simple to assemble without tools. Steel construction has a baked-on enamel finish. Caddy holds up to 400 lb. evenly distributed.
| Application/Usage | File Cabinet |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 11.4" |
| Height | 4" |
| Manufacturer Part Number | 17573 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Commercial File Caddy |
| Product Series | Fortress |
| Product Type | Dolly |
| Recycled | Yes |
| Width | 16.6" |
| UNSPSC | 24101504 |
| UPC | 035255175739 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.5000 |
| MPN | 17573 |
| Brand | Lorell |

Log In