We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Curved Plastic Shell Guest Chair
SKU
LLR42956
by Lorell
$96.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 2 left
- Inviting comfort and support for your visitors
- White plastic shell with white upholstered pad attached to seat
- Supported by 4 natural wood legs
- Lightweight for easy relocation
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Reception & Conference Room Furniture
This guest chair offers a different look with this modern design and inviting, white curved plastic shell. The seat features an attached cushioned pad upholstered in fabric. Sturdy base cradles the shell and supports your visitors with four Natural Wood legs. Guest chair meets or exceeds ANSI/BIFMA standards.
| Application/Usage | Guest Room |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Base Material | Wood |
| Base Shape | Four-legged |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 18.9" |
| Features | Sturdy Base |
| Height | 29.1" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 42956 |
| Manufacturer | Lorell |
| Number of Legs | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Product Name | Curved Plastic Shell Guest Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Fabric |
| Width | 22" |
| UNSPSC | 56112103 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255429566 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.6500 |
| MPN | 42956 |
| Brand | Lorell |



Log In