We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Electric Monitor Riser
SKU
LLR99552
by Lorell
$413.25 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- USB interface and single-button electric operation for easy height-adjustment
- Medical-grade electric motor with quick-release and low noise
- Height range: 5-1/4" to 17-1/8" for healthier, Sit-Stand work life
- Anti-collision function to avoid coffee spills
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Monitor Stands & Arms
Electric Desk Riser with keyboard tray adjusts up and down with the push of a button. Height ranges from 5-1/4" to 17-1/8" off your worksurface. Medical-grade electric motor provides a quick-release, low-noise operation. Anti-collision function will stop the up/down motion if desk riser meets objects like coffee cups or bottles. The top surface (31-1/2" wide x 24-2/5") includes USB interface for convenient connection and holds monitors up to 33 lb. The 24-1/4" wide x 8-2/3" deep keyboard tray is large enough for a keyboard and mouse.
| Additional Warranty Information | Limited 5 yr |
|---|---|
| Application/Usage | Bottle |
| Application/Usage | Keyboard |
| Application/Usage | Monitor |
| Application/Usage | Mouse |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 35.8" |
| Features | Built-in USB Port |
| Features | Electric |
| Features | Keyboard Tray |
| Features | Quick Release Mechanism |
| Form Factor | Desktop |
| Height Adjustable | Yes |
| Height | 17.1" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 99552 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Adjustable Stand Height | 17.13" |
| Maximum Screen Size Supported | 33" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Line | Active Office |
| Product Material | Aluminum |
| Product Name | Sit-to-Stand Electric Desk Riser |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Width | 28.8" |
| UNSPSC | 56112206 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255995528 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 59.0800 |
| MPN | 99552 |
| Brand | Lorell |

Log In