We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Essentials Laminate Standing Height Table
SKU
LLR69660
by Lorell
$141.13 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- Part of the Lorell Essentials Wood Laminate Furniture
- Standing height supports active approach to work
- Convenient design for use as a worksurface or small meeting area
- Reliable stability with two 2" cross panels
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Tables
Standing-height table is designed for use with Lorell Essentials Series Wood Laminate Furniture that offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Ideal for a small meeting area in executive offices or a standing-height worksurface, this table features a Cherry laminate surface and 3mm PVC edgebanding. It also includes two 2" cross panels for stability.
| Additional Warranty Information | LIMITED 5 YEAR |
|---|---|
| Application/Usage | Meeting |
| Application/Usage | Office |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 36" |
| Dimensions | 41.3" Height x 72" Width x 36" Depth |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Edge Style | Band |
| Height | 41.3" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 69660 |
| Manufacturer | Lorell |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Line | Essentials |
| Product Name | Essentials Laminate Standing Height Table |
| Product Type | Table |
| Recycled | No |
| Style | Contemporary |
| Width | 72" |
| UNSPSC | 56101519 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 198.4100 |
| UPC | 035255696609 |
| MPN | 69660 |



Log In