We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Executive High-Back Big & Tall Chair
SKU
LLR48846
by Lorell
$483.03 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Bonded leather upholstery for an executive look
- Durable construction with reinforced leather for enhanced weight capacity - 450 lb.
- Padded arms pivot and adjust in height and seat height adjusts to help you find the best positioning
- Move to suit your needs with 360-degree swivel, rolling casters, tilt tension adjustment and tilt/tilt lock
- Steel, powder-coated base for dependable support
Category: Home Chairs & Stools
Executive High-Back Big & Tall Chair features bonded leather upholstery on the seat and back for a professional look and your comfort. Durable construction with reinforced leather offers an enhanced weight capacity of 450 lb. Height/pivot-adjustable arms are padded with polyurethane. Arm height measures from 26" to 29-1/2" depending on chair-height adjustment. Functions of this high-back chair include adjustable seat height from 20-1/4" to 24" , 360-degree swivel, tilt tension adjustment and tilt/tilt lock. Five-star, steel base with powder coating offers dual-wheel casters for easy chair movement. Seat size is 22-7/8" wide x 20-1/4" deep.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Arm Material | Polyurethane |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 17.88" |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 19.25" |
| Base Material | Steel |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 20.3" |
| Features | Arm Height Adjustment |
| Features | Comfortable |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Features | Durable |
| Features | Padded Arm |
| Features | Pivoting Arm |
| Features | Reinforced |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Upholstered Back |
| Height | 45.1" |
| Manufacturer Part Number | 48846 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Maximum Seat Height | 24" |
| Minimum Seat Height | 20.25" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Family | Big & Tall |
| Product Line | Big & Tall |
| Product Name | Executive High-Back Big & Tall Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Depth | 20.25" |
| Seat Feature | 360° Swivel |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Seat Width | 22.88" |
| Width | 31.1" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255488464 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 67.2400 |
| MPN | 48846 |
| Brand | Lorell |

Log In