We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Gas Lift Monitor Riser
SKU
LLR99553
by Lorell
$272.10 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Smooth, easy movement to enjoy healthier, Sit-Stand work life
- Versatile height-adjustment so you can stop at any position
- Convenient iPad/iPhone slot in top worksurface
- Quick-release keyboard tray for easy keyboard access
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Monitor Stands & Arms
Desk riser allows you to go from sitting to standing with ease. Stop at any position from 6-1/4" x 19-1/2" when adjusting the height. Desk riser operates with a double gas-spring monitor lift for smooth, easy ascension. The top worksurface includes a convenient iPad/iPhone slot. Quick-release keyboard tray provides easy reach to your keyboard even when standing and can detach easily when necessary. Keyboard tray is curved slightly for easy, ergonomic access to your keyboard while maintaining ample room on both sides for your mouse or other supplies. The frame is made of sturdy steel. Worksurface and tray are made of medium-density fiberboard with PVC finish.
| Additional Warranty Information | Limited 5 yr |
|---|---|
| Application/Usage | iPad |
| Application/Usage | iPhone |
| Application/Usage | Keyboard |
| Application/Usage | Monitor |
| Application/Usage | Mouse |
| Application/Usage | Supplies |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23.3" |
| Features | Ergonomic |
| Features | Gas Lift |
| Features | Gas Spring |
| Features | Keyboard Tray |
| Features | Sturdy |
| Form Factor | Desktop |
| Height Adjustable | Yes |
| Height | 19.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 99553 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Adjustable Stand Height | 19.50" |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Line | Active Office |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Gas Lift Monitor Riser |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Width | 35.5" |
| UNSPSC | 56112206 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255995535 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 55.7800 |
| MPN | 99553 |
| Brand | Lorell |

Log In