We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Hi-back Chair Mesh Headrest
SKU
LLR85562
by Lorell
$34.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Soft, comfortable nylon mesh provides enjoyable support for your head
- Easily installs to chair with screws
- Adjusts in height for perfect position
- For use with Lorell Hi-Back Mesh Chairs
Category: Office Chair Accessories
Nylon mesh headrest is designed for use with the Lorell Mesh High-Back Chair (85561). It attaches easily to the chair with a screw. Adjust in height for just the right position for your comfort.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Lorell |
| Compatibility | Lorell 85561 Hi-Back Mesh Chair |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 12.6" |
| Features | Adjustable Height |
| Features | Comfortable |
| Height | 6.3" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 85562 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon |
| Product Name | Hi-back Chair Mesh Headrest |
| Product Type | Headrest |
| Recycled | No |
| Width | 11.8" |
| UNSPSC | 56112107 |
| UPC | 035255855624 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5400 |
| MPN | 85562 |
| Brand | Lorell |

Log In