We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Large Monitor Desk Riser
SKU
LLR99555
by Lorell
$278.45 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Smooth, easy movement to enjoy healthier, sit-stand work life
- Versatile height-adjustment so you can stop at any position
- Gas-spring lift for smooth, easy ascension
- Keyboard tray that tilts and adjusts in height
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Monitor Stands & Arms
Desk riser allows you to go from sitting to standing with ease. Stop easily at any position from 5-1/8" x 19-1/4" when adjusting the height. Desk riser operates with a gas-spring monitor lift for smooth, easy ascension. The 23-1/4" x 12-3/8" keyboard tray tilts between negative 5 and positive 15 degrees and offers a 20mm height-adjustment range. The X-type frame is made of sturdy steel. Worksurface and tray are made of medium-density fiberboard with PVC finish. Desktop weight capacity is 33 lb. Keyboard tray can hold up to 4.4 lb.
| Application/Usage | Monitor |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 19.3" |
| Features | Gas Spring |
| Features | Keyboard Tray |
| Features | Sturdy |
| Form Factor | Desk |
| Frame Material | Steel |
| Height Adjustable | Yes |
| Height | 19.6" |
| Manufacturer Part Number | 99555 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 37.40 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Medium Density Fiberboard (MDF) |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Name | Large Monitor Desk Riser |
| Product Type | Monitor Riser |
| Width | 35.4" |
| UNSPSC | 43212002 |
| Weight (lbs) | 49.8200 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255995559 |
| MPN | 99555 |


Log In