We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Large Worksurface Adjustable Desk Riser
SKU
LLR81974
by Lorell
$238.79 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designed for 2 monitors or a monitor and laptop
- Retractable, ergonomic keyboard tray (23.6"W x 11.6"D) keeps arms and wrists in an ergonomic position
- Adjust desk riser height continuously from 4.75" to 16.75"; Easy-to-use side lever for raising and lowering
- Ready for use - fully assembled
Category: Monitor Stands & Arms
Adjustable desk riser offers a healthy addition to any desk, allowing you to sit or stand while you work. Large, 32" x 20.6" worksurface accommodates two standard monitors or a monitor and a laptop. Retractable keyboard tray slides in and out, rising with the unit. Side lever raises the desk continuously, reaching its maximum vertical range (over 16" above your desk), allowing a comfortable standing position. Gas shock effortlessly enables raising and lowering from sitting to standing. Riser is fully assembled for use right out of the box.
| Additional Warranty Information | 1 year |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 21.5" |
| Features | Gas Spring |
| Features | Keyboard Tray |
| Form Factor | Desktop |
| Height Adjustable | Yes |
| Height | 16" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 81974 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 30 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Line | Active Office |
| Product Name | Adjustable Desk/Monitor Riser |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Width | 32" |
| UNSPSC | 56112206 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255819749 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 35.0000 |
| MPN | 81974 |
| Brand | Lorell |



Log In