We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Letter/Legal Wire File Cart
SKU
LLR45651
by Lorell
$33.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Offers one tier of mobile filing and a storage shelf to organize projects anywhere in your office
- Accommodates letter-size and legal-size hanging file folders
- Includes 4 casters (2 locking)
- Sturdy steel construction with a scratch-resistant, powder-coat finish
- Black; 12.9"W x 25.8"D x 20.5"H
Category: Office Carts & Stands
Wire file cart offers one tier of mobile filing and a storage shelf to organize projects anywhere in your office. Letter-size folders can be placed in two rows for front-to-back filing or one lengthwise row on the file frame. The bottom shelf can be used for storage or transporting essential project supplies. File frame accommodates both letter-size and legal-size hanging file folders. Wire cart is made of sturdy steel construction with a scratch-resistant, powder-coat finish. Two of the four swivel casters lock so you can secure the cart by your desk or file cabinet with no concern of it rolling away.
| Additional Warranty Information | LIMITED FIVE YEAR |
|---|---|
| Application/Usage | Hanging File Folder |
| Application/Usage | Office |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 25.8" |
| Features | Scratch Resistant |
| Height | 20.5" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 45651 |
| Manufacturer | Lorell |
| Number of Casters | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Mobile File Cart |
| Product Type | Mobile File Cart |
| Recycled | No |
| Width | 12.9" |
| UNSPSC | 56101708 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 8.7100 |
|---|---|
| Brand | Lorell |
| UPC | 035255456517 |
| MPN | 45651 |

Log In