We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Magnetic Whiteboard Easel
SKU
LLR52568
by Lorell
$219.86 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Double-sided design provides instant access to fresh board
- Magnetic surface allows convenient use with compatible accessories
- Wheeled base allows easy repositioning for optimal visibility
- Perfect for use during meetings, presentations and more
Category: Office Dry Erase Boards
Whiteboard easel features a double-sided design that revolves to provide a fresh board when needed. Magnetic surface allows you to simply attach notes or magnetic accessories to keep them within quick reach. Four casters allow easy transportation from room to room and quick repositioning to ensure it can be seen by everyone in the room. The 24" wide x 36" high whiteboard is perfect for meetings, presentations, brainstorming sessions and more.
| Application/Usage | Meeting |
|---|---|
| Application/Usage | Presentation |
| Assembly Required | No |
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Thickness | 6" |
| Board Width | 48" (4 ft) |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Features | Casters |
| Features | Double-sided |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Magnetic | Yes |
| Manufacturer Part Number | 52568 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Placement | Floor Standing |
| Product Name | Magnetic Whiteboard Easel |
| Product Type | Dry Erase Board Easel |
| Recycled | No |
| Shape | Rectangle |
| Width | 52" |
| UNSPSC | 44111903 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255525688 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 45.6400 |
| MPN | 52568 |
| Brand | Lorell |










Log In