We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Managerial Leather Mid-Back Chairs
SKU
LLR60115
by Lorell
$322.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Managerial mid-back chair with genuine tufted leather overstuffed cushions and oversized seat and back
- Waterfall seat design reduces leg fatigue
- Includes pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension control and tilt lock
- Dimensions: 25-3/4"W x 29"D x 38-1/2"-42"H
Category: Guest & Reception Chairs
Managerial mid-back chair offers genuine tufted leather overstuffed cushions, oversized seat and back, five-star nylon base with dual-wheel casters and contemporary style arms. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension control and tilt lock. Waterfall seat design reduces leg fatigue. Available in black frame only. Meets the CA117 fire-retardant standard.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Base Material | Nylon |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Country of Origin | China |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Frame Color | Black |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 60115 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Minimum Seat Height | 38.50" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Family | Tufted |
| Product Line | Tufted |
| Product Name | Leather Tufted Mid-Back Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Material | Leather |
| Seat Style | Waterfall |
| Weight (Approximate) | 43 lb |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255601153 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 41.8700 |
| MPN | 60115 |
| Brand | Lorell |




Log In