We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mesh Rolling Files
SKU
LLR60175
by Lorell
$92.14 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Holds letter-size, hanging file folders and offers built-in, 22-3/4" hangrails
- Moves on 4 casters for easy mobility
- Perforated steel frame with open top
- Features a bottom shelf for storage
Category: Office Carts & Stands
Perforated steel rollaway file with open top holds letter-size hanging folders and offers built-in 22-3/4" hangrails. Use bottom shelf for storage. Rollaway file moves on four casters.
| Additional Warranty Information | LIMITED FIVE YEAR |
|---|---|
| Application/Usage | Hanging File Folder |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 24.2" |
| Features | Perforated-steel |
| Height | 27.7" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 60175 |
| Manufacturer | Lorell |
| Number of Casters | 4 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Mesh Rolling File |
| Product Type | Mobile File Cart |
| Recycled | No |
| Width | 13.3" |
| UNSPSC | 56101708 |
| Download PDF File |
| UPC | 035255601757 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.7400 |
| MPN | 60175 |
| Brand | Lorell |

Log In