We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mesh Tabletop File Hanging Folder
SKU
LLR84241
by Lorell
$30.04 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Spacious compartment for hanging file folders
- Mesh to reveal contents
- Steel rims for sturdy construction
- Limited 5-year warranty
Category: File Organizers & Boxes
Steel tabletop file for hanging file folders keeps your letter-size files standing on your desktop and ready for frequent use. Mesh exterior easily lets you see what's inside in case any small elements fall out of your files. Use the steel offset handles on the side to carry it from worksurface to worksurface. Use the label on one side for easy reference at a glance. Extra-capacity, hanging file holder is made of mesh steel with steel C rims on the top and bottom.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Depth | 13.9" |
| Features | Handle |
| Features | Labeling Area |
| Height | 10.4" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 84241 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Line | Black Mesh/Wire |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Mesh Tabletop File Hanging Folder |
| Product Type | Magazine File |
| Recycled | No |
| Width | 5.6" |
| UNSPSC | 44122005 |
| UPC | 035255842419 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.7600 |
| MPN | 84241 |
| Brand | Lorell |

Log In