We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mesh Task Chair With Headrest
Delivered in 2-4 business days
- Cool seating with mesh headrest, back and seat
- Personalize your position with multi-direction armrests, synchro-tilt, tilt tension and built-in seat slider
- Raise seat from 19" to 22-1/2" for your best working height
- Casters for easy movement
- Covered by Limited 5-Year Warranty
This Mesh Task Chair with headrest comes with an open breathable mesh seat and back that will keep you cool and comfortable during extended periods of work. Multi-direction armrests can be adjusted to suit your personal preferences. Synchro-tilt, push-button, mechanism moves the back and seat in unison at a 2:1 ratio and locks in any position throughout the tilt range. Built-in seat slider allows you to adjust the depth of the seat. Adjustable tilt tension control allows you to customize the optimal angle at which you sit. Pneumatic, adjustable gas lift allows easy seat-height adjustment from 19" to 22-1/2" to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Large, 27'' black nylon base provides added stability to the chair. Hooded double-wheel casters make it easy to move and shift directions. Seat measures 18" wide x 19" deep. Back size is 24" wide x 18" high. Arm height ranges from 26" to 29". Weight capacity is 275 lb.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Arm Height | 29" |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Height | 18" |
| Back Style | Mesh |
| Back Width | 24" |
| Base Material | Nylon |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 26.5" |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Gas Lift |
| Features | Headrest |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Features | Lockable |
| Features | Synchro Tilt |
| Features | Tilt Control |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 49" |
| Manufacturer Part Number | 03208 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 22.50" |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Mesh Task Chair With Headrest |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Feature | Mesh |
| Seat Feature | Slider |
| Seat Width | 18" |
| Width | 27" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 50.0000 |
| UPC | 035255032087 |
| MPN | 03208 |

Log In