We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mid-back Mesh Chair
SKU
LLR42176
by Lorell
$219.86 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- Work in comfort with breathable mesh back and height-adjustable lumbar support
- Arms and seat adjust in height for better positioning
- Easily adjust seat height and tilt/tilt lock with cable-activated fingertip controls
- Other functions to enhance your comfort: 360-degree swivel and tilt tension
- Move easily on dual-wheeled casters
Category: Office Chairs
Mid-back Mesh Chair offers a breathable mesh back, height-adjustable lumbar support and upholstered cushioned seat to enhance your comfort. Arms adjust in height and features soft, polyurethane arm pads. Cable-activated fingertip controls operate pneumatic seat-height adjustment and tilt/tilt lock. Other functions include 360-degree swivel and tilt tension. Black, five-star nylon base is equipped with smooth-rolling, dual-wheeled casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Mid-back chair meets or exceeds BIFMA standards.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Arm Material | Polyurethane |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Style | Mesh |
| Back Type | Mid Back |
| Base Material | Nylon |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Lorell |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 17.8" |
| Features | Adjustable Lumbar Support |
| Features | Breathable |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Features | Mobility |
| Features | Tilt Lock |
| Features | Tilt Tension |
| Height | 41.5" |
| Lumbar Support | Yes |
| Manufacturer Part Number | 42176 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black |
| Product Name | Mid-back Mesh Chair |
| Product Type | Chair |
| Recycled | No |
| Seat Feature | 360° Swivel |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Feature | Upholstered |
| Width | 27.8" |
| UNSPSC | 56112104 |
| UPC | 035255421768 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 39.2400 |
| MPN | 42176 |
| Brand | Lorell |


Log In