We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Mobile Folding Training Table
SKU
LLR60736
by Lorell
$292.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy way to create your training center
- Mobile on dual-wheel casters for easy setup
- Durable, powder-coated steel base for dependable support
- Laminate top for a smooth worksurface
- Folds for compact storage
Category: Office Occasional Tables
Set up a training center quickly with this mobile folding table. Once removed from compact storage, simply pull out the legs and roll it to where you need to create a training venue. The legs are equipped with dual-wheel casters with and without braking. Legs and bases are made of powder-coated steel for long-lasting use. Laminate top features a 1.5mm PVC edge for a professional look. Weight capacity is 200 lb.
| Application/Usage | Training |
|---|---|
| Assembly Description | Assembly Required |
| Assembly Required | Yes |
| Base Color/Finish | Powder Coated |
| Base Included | Yes |
| Base Material | Steel |
| Brand Name | Lorell |
| Caster Type | Dual Wheel |
| Color/Finish | Weathered Charcoal |
| Country of Origin | China |
| Depth | 29.63" |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Features | Long Lasting |
| Features | Mobility |
| Height | 29.50" |
| Manufacturer Part Number | 60736 |
| Manufacturer | Lorell |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Mobile Folding Training Table |
| Product Type | Training Table |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Top Width | 63" |
| Top Material | Laminate |
| Width | 63" |
| UNSPSC | 56101519 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 65.0400 |
| UPC | 035255607360 |
| MPN | 60736 |





Log In