We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Padded Seat
SKU
LLR86215
by Lorell
$43.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Thick padding provides comfortable support through extended use
- Easy-to-use design allows quick, simple installation
- For use with Lorell high-back and mid-back chair frames (sold separately)
- Covered by Lorell Limited 5-Year Warranty
Category: Office Chair Accessories
Seat with fabric upholstery features a padded design for comfortable support through extended periods of seating. Easy-to-use design allows quick, simple installation. Seat is designed for Lorell high-back and mid-back chair frames (sold separately) that do not come with seats.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | Taiwan |
| Features | Comfortable |
| Features | Padded |
| Features | Upholstered |
| Height | 0.9" |
| Length | 18.1" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part Number | 86215 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Green |
| Product Material | Fabric |
| Product Name | Premium Seat |
| Product Type | Chair Seat |
| Recycled | No |
| Width | 19.9" |
| UNSPSC | 56112304 |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.0200 |
| UPC | 035255862158 |
| MPN | 86215 |

Log In