We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Steel Thumb Tacks
SKU
LLR10110
by Lorell
$5.93 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reliably pin items to cork, walls and other surfaces
- Easy insertion with round head
- Perfect for pinning reminders, schedules and more
- Durable, nickel-plated steel
Category: Push Pins
Steel thumbtacks offer a reliable way to pin reminders, schedules and more to cork, walls and other surfaces. Tacks are made of nickel-plated steel with a silver, 3/8" diameter round head for easy insertion. Shank measures 5/16" long.
| Application/Usage | Schedule |
|---|---|
| Application/Usage | Wall |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Country of Origin | China |
| Head Diameter | 0.38" |
| Manufacturer Part Number | 10110 |
| Manufacturer | Lorell |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Nickel Plated Steel |
| Product Name | 5/16" Steel Thumb Tacks |
| Product Type | Pushpin |
| Recycled | No |
| Shank Length | 0.31" |
| UNSPSC | 44122106 |
| UPC | 035255101103 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| MPN | 10110 |
| Brand | Lorell |


Log In