We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lorell Tower Heater
SKU
LLR00311
by Lorell
$67.20 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easy-to-use controls allow quick, simple adjustments
- Included remote provides convenient control from anywhere in room
- Overheat protection ensures safe use through prolonged heating
- Perfect for use in lobbies, offices, cubicles and more
Category: Heating
Tower heater features easy-to-use, touch panel controls to quickly adjust the settings with just the press of a button. Or use the included remote to change the settings from anywhere in the room. Safety tip-over switch and overheat protection ensure safe use through extended periods of use. Tower heater with two heat settings is perfect for lobbies, offices, cubicles, conference rooms and more.
| Manufacturer | Lorell |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 00311 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Tower Heater |
| Marketing Information | Tower heater features easy-to-use, touch panel controls to quickly adjust the settings with just the press of a button. Or use the included remote to change the settings from anywhere in the room. Safety tip-over switch and overheat protection ensure safe use through extended periods of use. Tower heater with two heat settings is perfect for lobbies, offices, cubicles, conference rooms and more. |
| Number of Heat Settings | 2 |
| Heating Element | Ceramic |
| Power Source | Electric |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Tower |
| Height | 24.2" |
| Width | 7.6" |
| Depth | 8.2" |
| Certifications & Standards | UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | 1-year limited warranty. |
| Download PDF File |
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.5700 |
| UPC | 035255003117 |
| MPN | 00311 |

Log In